bipolarna motnja

Bipolarna motnja je duševna motnja

Zdravje in družina

Verjetno vam je pojem bipolarna motnja znan, a ga ne znate povsem dobro definirati. Gre za duševno motnjo, ki se odraža z ekstremnimi spremembami v samem razpoloženju, prav tako v energiji in aktivnosti prizadete osebe. Spremembe vključujejo obdobja manije in depresije.

Med značilnosti, ki so tipične za bipolarno motnjo, sodijo na primer manične epizode. V tem času je razpoloženje povišano, tudi energija je povišana, povečana je tudi sama aktivnost. V tem obdobju je pri posamezniku z bipolarno motnjo zelo pogosto vključena prekomerna samozavest. Oseba ima zmanjšano potrebo po spanju, njene misli so zelo hitre, prav tako govor.

Značilnosti depresivne epizode pri bipolarni motnji

Bipolarna motnja torej vključuje tako manične kot depresivne epizode. Za slednje je na primer značilno, da ima prizadeta oseba nizko razpoloženje. V tem času izgubi zanimanje za dejavnosti, ki jih sicer rada opravlja. Pogosto je utrujena, pojavijo se težave s koncentracijo in spremembe, ki so povezane s spanjem pa tudi z apetitom.

Bipolarna motnja, prej imenovana manična depresija, je stanje duševnega zdravja
Bipolarna motnja, prej imenovana manična depresija, je stanje duševnega zdravja, ki povzroča ekstremna nihanja razpoloženja. Sem spadajo čustveni vzponi, znani tudi kot manija ali hipomanija, in padci, znani tudi kot depresija. Hipomanija je manj ekstremna kot manija.

Znanih je več vrst bipolarne motnje. Bipolarna motnja I je značilna za osebe, ki imajo vsaj eno manično epizodo, lahko pa se pojavijo tudi depresivne epizode. Za bipolarno motnjo II je značilno, da oseba doživi vsaj eno depresivno epizodo in vsaj eno hipomano epizodo, nikoli pa ne doživi manične epizode.

Zdravljenje bipolarne motnje

Navadno se bipolarna motnja zdravo z mešanico določenih zdravil in s terapijo. V tem primeru je seveda ključnega pomena to, da oseba z omenjeno motnjo redno prejema strokovno pomoč in podporo.

Omenjena motnja seveda lahko zelo vpliva na vsakodnevno življenje oziroma na samo kakovost življenja. Prav tako na odnose, na družino. Če se jo primerno zdravi, lahko ljudje z bipolarno motnjo živijo dovolj solidno izpopolnjeno življenje.

Kdo je najbolj nagnjen k bipolarni motnji?

Bipolarna motnja lahko doleti ljudi ne glede na njihovo starost, spol, raso ali status. Kljub temu obstajajo nekateri dejavniki, ki lahko zelo vplivajo na tveganje oziroma na razvoj tovrstne motnje.

Kdo je nagnjen k razvoju bipolarne motnje?

Ljudje, ki imajo družinsko anamnezo bipolarne motnje ali druge duševne bolezni, so seveda veliko bolj nagnjeni k njenemu razvoju. Bipolarna motnja se najpogosteje pojavi v bolj poznih najstniških letih ali pa v zgodnjem odraslem obdobju. Simptomi pa se lahko pričnejo pojavljati tudi kasneje.