Kljub izjemnemu razvoju avtomobilske industrije, ki smo ji priča v zadnjih letih, je vžigalna svečka eden redkih avtomobilskih delov, ki še vedno ostaja enaka. To je dovolj zgovoren podatek o tem, kako pomembna komponenta v vozilu je.
Brez pravilno delujoče vžigalne svečke, avtomobil sploh ne bi mogel delovati. Zadolžena je za to, da ustvarja visok voltno napetostno iskro, ki v izgorevalni komori vžge mešanico zraka in bencina ter na ta način poskrbi za neprekinjeno in nemoteno delovanje motorja.
Vloga vžigalne svečke
Vžigalna svečka je nameščena na vrhu valja motorja. Vozila imajo lahko več vžigalnih svečk, odvisno od tega za koliko valjni motor gre. 4-valjni motor ima na primer 4 vžigalne svečke, 6-valjni motor ima 6 vžigalnih svečk in podobno.
Kot smo že omenili, je vloga vžigalne svečke izjemno pomembna. Bat motorja se tekom njegovega delovanja neprestano premika navzgor in navzdol. Ko se premika navzdol, v izgorevalno komoro pride mešanica zraka in goriva. Ta se ob pomikanju bata navzgor stiska, zato da je pod čim večjim tlakom in čisto na koncu zaiskri vžigalna svečka ter vžge mešanico zraka in goriva. Temu sledi ponoven pomika bata navzdol, s čimer se ustvari dovolj moči za premikanje vozila, nato pa se bat zopet dvigne navzgor in iz valja motorja se odstranijo izpušni plini. Celoten proces se ponavlja toliko časa, dokler se vozilo premika.
Zamenjava vžigalne svečke
Vžigalna svečka ima keramično izolacijo, ki izolira visoko napetost iz elektrod in na ta način omogoča, da se na koncu svečke naredi iskra. Keramična obloga se pri vžigu tudi močno segreje, kar povzroči nabiranje oblog umazanije. Izdelana je tako, da zdrži milijone in milijone eksplozij predno jo je potrebno zamenjati. Res pa je, da lahko korozija in umazanija sčasoma zmanjša učinkovitost vašega motorja in v skrajnem primeru tudi nezmožnost vžiga.
V teh primerih je potrebno vžigalno svečko zamenjati. To lahko storite sami, pred tem se le prepričajte, da je motor hladen in da žico vžigalne svečke odstranite postopoma, iz vsake svečke posebej, s čimer boste preprečili morebitno zamenjavo žic. Nato vžigalno svečko le še odvijete z namenskim ključem in ponovno privijete novo vžigalno svečko ter priklopite žice.